Blog motoryzacyjny DEVIL-CARS


Supersamochody na Torze Poznań. Każdy mógł się przejechać!Porsche, ferrari, lamborghini - to samochody, o których przeciętny Kowalski na co dzień może tylko pomarzyć. Czasem jednak marzenia stają się jawą. W niedzielę na Torze Poznań każdy mógł wynająć superauto i zaliczyć kilka kółek wraz z profesjonalnym instruktorem. Tory wyścigowe na całym świecie są projektowane z myślą o szybkiej jeździe i bezpieczeństwie. Te na pozór sprzeczne właściwości da się pogodzić w miejscach przystosowanych do ścigania. Do szybkiej jazdy zachęcają: szeroka, płaska i przyczepna nawierzchnia, profilowane zakręty, brak nierówności.

Powinniście pojechać na imprezę DEVIL-CARS, dla mnie to była motoryzacyjna przygoda życia. Od dwóch tygodni o niczym innym nie myślę. Usypiam oczyma wyobraźni widząc każdy zakręt poznańskiego toru. Analizuję hamowania i dojścia do apexów. A rano całuję Rybę w policzek i proszę o drobne, które potem wrzucam do skarbonki. Bo odkładam na kolejny raz. Bo to tak uzależnia! - Blogomotive

Szybka jazda jest w sposób bezpośredni powiązana z poczuciem bezpieczeństwa, jakie mają zawodnicy w czasie treningów i wyścigów. Bezpieczeństwo dotyczy ich samych oraz publiczności. Zacznijmy od kierowcy. Co ciekawe, samochód wyścigowy nie jest wyposażony w poduszki powietrzne, ma jednak bardzo wytrzymałą klatkę, czyli rurki wewnątrz karoserii, utrzymujące kształt pojazdu podczas poważnych kolizji, dachowań i uderzeń w bandy.

Szybka jazda po torze wyścigowym to łatwa sprawa – przyspieszasz na prostych, hamujesz przed zakrętami i potem znów pełna łyżka na wyjściu.
Uważam się za dobrego kierowcę i potrafię jeździć dynamicznie. Zabłysnę na Torze Poznań, na luzach! - Blogomotive

Tory stworzone są do szybkiej jazdy zarówno pod kątem ergonomii, jak i bezpieczeństwa. Pomyślano tu o szerokich wybiegach, pasach trawy, tzw. piaskownicach czy pułapkach żwirowych. Niektóre tory stosują również pasy bardzo przyczepnej gumy, która pozwala na efektywne odhamowanie, gdy samochód wypadnie z toru. Dalej znajdują się bariery energochłonne, czyli tzw. bandy, które mają za zadanie przejąć część energii uderzenia oraz powstrzymać samochód przed wypadnięciem z toru. Ostatnim zabezpieczeniem na poboczu są 2,5 metrowe ogrodzenia zakrzywione do środka, by zatrzymać samochód wewnątrz toru i zapobiec jego wypadnięciu np. na publiczność. Strefy dla publiczności zbudowane są w miejscach, gdzie zawodnicy zwykle nie wypadają z toru, jak np. długa prosta.

Ale wierzcie mi – jeśli nigdy przedtem nie jeździliście po profesjonalnym torze wyścigowym z prawdziwym instruktorem na fotelu pasażera, o szybkiej sportowej jeździe nie macie zielonego pojęcia. ZIE-LO-NE-GO. - Blogomotive

Zobacz galerię: Tor Poznań - 7 września 2014

Wpis opublikowany dnia: 7 września 2014
Tytuł: Supersamochody na Torze Poznań. Każdy mógł się przejechać!
Tagi:

« Poprzedni artykułNastępny artykuł »